Roksana Jędrzejewska-Wróbel "Rozmowy ze świnką Halinką"


Książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel można rozpoznać z daleka. Nie tylko dlatego, że ilustracje do wielu przygotowała Jona Jung, której styl jest charakterystyczny. Tutaj co prawda obrazki namalowano pędzlem i farbami, a nie kredkami – jak było w przypadku cyklu o Florce czy królewnie Aurelce, jednak duże, okrągłe buzie i oczy, żywa kolorystyka odsyłają natychmiast do Jung. Jędrzejewska-Wróbel powołuje do literackiego życia fikcyjną postać (ryjówka Florka, świnka Halinka, królewna Aurelka), która budzi sympatię czytelnika niesfornością i (dziecięcym) lekceważeniem norm. Autorka Siedmiu wspaniałych chętnie podejmuje też grę z tekstami literackimi i motywami bajkowymi (zwłaszcza z motywem królewny: Królewna , O słodkiej królewnie i pięknym księciu , Maleńkie królestwo królewny Aurelki ) dobrze zapisanymi w świadomości czytelniczej.

Najnowsza książka to zbiór opowiadań – rozmów przedszkolaka Filipa z pluszową świnką Halinką. Krążą one wokół zwykłych tematów – wizyty chłopca u fryzjera, śniadania, pierwszej jazdy na rowerze bez bocznych kółek czy wyjścia do zoo. Jednocześnie wpisane zostają w rytm zmieniających się pór roku, dlatego znajdziemy tu też opowieści o bałwanie, choince, Marzannie czy upale.

Świnka Halinka to wierna towarzyszka zabaw Filipa. Potrafi i chłopca pocieszyć, i dodać mu odwagi (Rower), czasem przypilnować, choć to ostatnie niekoniecznie jej wychodzi (Winda). Zazwyczaj jednak Halinka jest po prostu motorem wielu działań chłopca. Wyzwala w nim potrzebę zabawy, śmienia się i wygłupów.


Coś jest w tego typu książkach, że można dać je dziecku w ciemno i będzie zadowolone. Ważny jest tu i format - a4, twarda oprawa, duże litery, białe tło, i ilustracje - duże, na stronę, wyraziste, i sam tekst - zbiór krótszych opowieści, z życia dziecka. Zebrane razem stanowią przepis na książkowy sukces.
Kolejna udana propozycja duetu Jędrzejewska-Wróbel/Jung.

Możesz kupić tutaj: Rozmowy ze świnką Halinką 

Ilustracje: Jona Jung
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 84
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Bajka
ISBN: 9788361824343

Komentarze

  1. Świnka Halinka podbiła nasze serca od pierwszego wejrzenia .Po przeczytaniu,uczucie nabrało jeszcze głębi ;-)
    Nasze chłopaki kochają świnkę za to ,że -cytuję ;-)- jest niegrzeczna, śmieszna ,niemądra ,ma zwariowane pomysły.
    A dla Filipa lubią , "bo wszystko potrafi wytłumaczyć,czasem się czegoś boi jak my ,i za to,że pomysły też ma czasem zwariowane"

    i jak tu nie zaprzyjaźnić się z Halinką i Filipem :-)))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz