Rascal, Mandana Sadat „Przed twoim urodzeniem”


„Przed twoim urodzeniem” jest jedną z takich książek, które są sposobem na okazanie drugiemu człowiekowi, dziecku miłości. Czasem nie potrafimy wydobyć właściwych słów, by córce powiedzieć, że jest piękna i wspaniała – wtedy możemy podarować jej „Narodziny księżniczki” albo „Królestwo dziewczynki”. Albo kiedy nasz maluch dopytuje się, skąd się wziął, a koniecznie chcemy udzielić mu najlepszej z możliwych odpowiedzi – że wziął się z miłości – możemy razem z nim czytać „Przed twoim urodzeniem”. Dziecku, które będzie słuchało o tym, jak bardzo było wyczekiwane, wypragnione, poczuje się naprawdę ukochane. Ukochane dzięki czytaniu.


Bardzo prosty pomysł na tekst zasadza się na frazie „Zrobiłem ludzika z…, ale…”. Narrator-Ojciec (! Uwielbiam!!!) tłumaczy maluchowi, że oto starał się wiele, wiele razy stworzyć sobie ludzika – z okruchów chleba, z kamyków, z żelaza, z ziaren, ale stworzenie nigdy nie było trwałe. Pokrywała go rdza, albo wydziobywały go ptaki. Dorosły czytelnik może i dla siebie wyczytać coś z tych prostych komunikatów. Mamy w sobie to przemożna pragnienie drugiego człowieka. W szczególności tego, który byłby ciałem z naszego ciała i krwią z naszej krwi. I tego pragnienia nie da się zataić żadnymi fałszywkami. W końcu pojawiła się Mama!

Pewnego dnia 
poznałem twoją mamę 
i razem zrobiliśmy ludzika z miłości.
To ty.
I odtąd jesteśmy razem. 


Tyle opowieści! Sugestywnie do tekstu dopowiadają ilustracje. Stworzony przez człowieka ludzik jest smutny i ubrany na czarno. Ten stworzony z miłości ma serce i wesołość na twarzy. Obrazy Mandany Sadat są równie nieskomplikowane co tekst. Ilustratorka maluje plamami – to jedna z tych technik, które osobiście uwielbiam. Plamienie, a potem dorysowywanie jest tym co dziecko może zrobić z powodzeniem samo. To niesamowicie rozwija wyobraźnię! Polecam do wykorzystania w domu! Najpierw jednak przyjrzyjcie się jak robi to Sadat (czy z polskich ilustratorek Marta Ignerska czy Joanna Bartosik).Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Czerwony Konik 
ISBN: 978-83-939357-0-3

Komentarze